TimeLapse slider – časozberné vídea | Elektronika = Arduino – 2. časť

with Nekomentované

TimeLapse slider – popis elektroniky – 2. časť

TimeLapse – operácia s kódovym názvom „Arduino“

Ako urobiť časozberné vídeo

Motto:  „Ide to vyrobiť dobre a spoľahlivo aj svojpomocne, ale tie slovenské obchody a predajcovia … to je niečo strašné!“

Poďakovanie: Ďakujem zahraničným e-shopom, že mi projekt Timelapse umožnili dotiahnuť do úspešného konca. A tiež mojej manželke za trpezlivosť a Š.I.D.L.O-vi z Popradu za cenné teoretické postrehy a rady.

Ako to celé dopadlo, sa pokúsim rozpísať ďalej na tomto blogu a postupne tiež detailnejšie na TimeLapse blogu zameranom čiste na túto tému.

Arduino – riadiaca elektronika pre Timelapse slider

motorizovaný timelapse slider časozberné vídeo - Arduino
Timelapse motorized slider, časozberné vídeo – Arduino

Ako som spomínal – Arduino = 0-ové skúsenosti. Ako každého, aj mojím prvým cieľom bolo rozblikať diódu, druhý cieľ rozblikať 2 diódy, 3. cieľ 2 diódy na tlačidlo atď. Výzvy pribúdali. Internet je však štedrý na návody a zapojenia a pomalými krokmi asi po 2 hodinách kutilovania sa mi podarilo roztočiť motor a ešte si aj veselo poblikávať diódou do taktu. Celý vytešený z toho pokroku som sa nažhavil a už nebolo cesty spať. Timelapse začínalo mať reálnejšiu podobu.

Ako to celé funguje? K dispozícii je vývojové prostredie. Ďalej potrebujete PC a USB kábel. Programovací jazyk arduina je založený na jazyku C. Takže základná znalosť tohto jazyka je nevyhnutná.

Elektronika je postavená na procesorovej doske kompatibilnej s Arduinom a nemám jej čo vytknúť, 100% spoľahlivosť, 100% kompatibilita. Založená je na čipe ATmega328P, UNO R3 … a úžasných 32 KB pamäte.

Doska má taktiež USB port slúžiaci na programovanie cez PC. Ja som volil micro-USB. Dnes má taký kábel každý pri mobile. Sú aj s veľkým (USB mam na mysli) ako do tlačiarni, aj so starším väčším miny-USB. Posledné dva káble však už každý z historických dôvodov nemá…

K základnej doske je možné dokúpiť/pripojiť rôzne kompatibilne moduly a čidlá. Je veľa rôznych druhov a dajú sa pripojiť ak plánujete využívať ďalšie funkcie. Tento Timelapse vozík využíva modul pre krokový motor, 2-riadkovy LCD display a ovládacie tlačidlá. Ďalej je tu ešte riadiaca elektronika na ovládanie spúšte fotoaparátu a mobilu.

Timelapse Software pre Arduino

motorizovaný timelapse slider časozberné vídeo - display
Timelapse motorized slider, časozberné vídeo – display

Ako som spomínal, začiatky boli ľahké. Horšie to bolo neskôr, keď sa kód rozrastal a objavila sa zúfala potreba ovládať viac funkcii v jednom čaše a paralelne. Arduino ma totiž jednu nevýhodu – dokola beží v rýchlom cykle to čo naprogramujete. To problém nie je pokiaľ nepotrebujete niečo spustiť v istom presnom okamihu a pritom nezastaviť zvyšný kód čo beží v cykle. Google dlho zaryto mlčal, ale nakoniec po mnohých vyhrážkach prehovoril a ukázal čo som potreboval. Heuréka – kód čo riešil paralelizmus a časovanie procesov. Až som sa nakoniec divil aké je to jednoduché a že mi to v mojej gebuli necvaklo samo. No nič, nie každý je génius.

Software nakoniec nabral na otáčkach a postupne pribudli funkcie na tlačidlá, display, motor, stavové diódy, infra impulzné diódy, selfie impulzy, šetrenie energiou, spínače, setupy… K tomu rôzne módy pohybu, časovanie, krokovanie, oneskorenie štartu, súvislý pohyb, nekonečný pohyb, zmena smeru atď.. Možnosti je toľko koľko máte fantázie. To som si myslel pokiaľ mi Arduino nevyhlásilo LOW MEMORY. Nadávky striedali flustráciu, pretože to ešte nebolo vo finálnej podobe, ale neostávalo nič iné ako začať fázu optimalizácie. Niečo sa podarilo zjednodušiť, dačo vymazať (mazanie šlo ako po masle :)) až nakoniec sa uvoľnil priestor na nevyhnutné nedokončené funkcie.

Nasledovalo nekonečné testovanie a neustále vylaďovanie logických chýb, ktoré ma privádzali do zúfalstva. Už si myslíte, že je to finálna verzia a na druhý deň objavíte opäť niečo nedokonalé a tak dokola asi 3 mesiace. Prišla jeseň a prototyp TimeLapse (zatiaľ len softvér pre Arduino + motor a kopec drôtov okolo) bol prichystaný. Tak nejako to prebiehalo, ale s úspešným koncom.

Výsledkom je prehľadný setup, pomocou ktorého dokážete ovládať celé zariadenie a monitorovať priebeh vykonávania zadaného programu. Samozrejmosťou je pamäť na posledné nastavenia, takže po odpojení batérie sa posledné nastavené parametre nestratia. Detaily nájdete v popise parametrov a v ukažkovom videu.

Mohla začať fáza s kódovym názvom „Koľajnice“…

Viac v 3. článku…

Leave a Reply