TimeLapse slider – časozberné vídea | Koľajnice – 3. časť

with Nekomentované

TimeLapse slider – popis koľajníc (rails) – 3. časť

TimeLapse – operácia s kódovym názvom „Koľajnice“

Ako urobiť časozberné vídeo

 

Motto:  „Ide to vyrobiť dobre a spoľahlivo aj svojpomocne, ale tie slovenské obchody a predajcovia … to je niečo strašné!“

Poďakovanie: Ďakujem zahraničným e-shopom, že mi projekt Timelapse umožnili dotiahnuť do úspešného konca. A tiež mojej manželke za trpezlivosť a Š.I.D.L.O-vi z Popradu za cenné teoretické postrehy a rady.

Ako to celé dopadlo, sa pokúsim rozpísať ďalej na tomto blogu a postupne tiež detailnejšie na TimeLapse blogu zameranom čiste na túto tému.

 

Koľajnice pre timelapse slider

ArduLapse - TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo
Timelapse motorized slider, časozberné vídeo – držiak

Predstava o koľajniciach bola rôzna. Po prezretí množstva videí s rôznymi variantmi koľajníc som vybral klasiku – dve tyče po ktorých sa bude váľať vozík. Na pohľad jednoduché riešenie. Pri výbere varianty bol dôraz hlavne na to, aby sa to dalo ľahko rozoberať a skladať, aby sa dali tyče bez akéhokoľvek zásahu do konštrukcie vymieňať za dlhšie/kratšie a prípadne širšie a užšie. Rôzne tvary neokrúhlych hliníkových profilov mi pripadali zbytočne zložité.

Samotné držiaky tyči potrebovali navrhnúť tvar, aby zvládli pojať akékoľvek tyče. Otvory sú preto v tvare 3-uholníka tak, aby osy tyčí boli vždy v rovnakej vzdialenosti od seba. Takže je možné použiť rôzne hrúbky tyčí a nie je potrebne prispôsobovať rázvor kolies vozíka. Samotný úchyt tyčí k držiaku je obyčajným prítlakom pohyblivej skrutky, takže tým sa vyriešila podmienka jednoduchého uchytenia a rozoberania. Je to spoľahlivé a pevné. Robiť vrty do tyčí som nechcel. Hlavne preto, že by ju nebolo možné potom posúvať. Závity v hliníku tiež nie sú veľmi pevné a tyče sú dosť tenké.

 

Timelapse motorized slider, časozberné vídeo - Inventor
Timelapse motorized slider, časozberné vídeo – Inventor

Veľmi nápomocný pri návrhu konštrukcie bol aj môj syn, ktorý sa akurát v škole začal učiť konštruovanie a prišiel domov s konštrukčným 3D softvérom od Autodesku. Ukázal mi jeho základy a tak som sa na neho vrhol ako na spásu. Bez neho by som prvý prototyp vyrábal asi na x-krát. Takto si to jednoducho nakreslíte, napasujete na monitore, dáte vytlačiť výkres podľa ktorého vyrežete diely a všetko pasuje ako má. Majú politiku bezplatnej študentskej licencie, tak som sa vrátil duchom aj kontom do študentských čiaš. Výsledkom je presná a spoľahlivá konštrukcia odsimulovaná na počítači.

Pri výbere tyčí som narazil na prvý problém so zháňaním materiálu. V mojom okolí neboli k zohnaniu hliníkové duté tyče požadovaných rozmerov. Na nete áno, ale len vo väčšom množstve 6 m a viac. Ďalší nápad boli elektrikárske trúbky a ďalší vodárenské trubky. Prvé sú však plastové a druhé zase škaredé, ťažké a meniace farbu s pribúdajúcim časom. Skončilo to tak, že som žiadne nezohnal ani cez známych. Dočasnou spásou bola svokrova pivnica, kde ležal 100-rocny stan s vysmiatymi hliníkovými výstuhami. Výborné poslúžili na prototyp. Na finále však neboli použiteľné – krátke a tenké. Konečné riešenie priniesli kovové trúbky s úhľadnou povrchovou úpravou. Nie je to hliník, ale sú ľahké, pevné a bezchybne rovné.

 

Vodiaci pohon pre timelapse

TimeLapse-Slider-ArduLapse-Maxi-drive-v.3.2-
ArduLapse MAXI Drive – TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo

Riešení nájdete zase niekoľko – závitnice, mechaniky z CD, šnúrky, gumené kolieska, klinové remene, atd. Motor na vozíku, či motor na držiaku? Vybral som pohon integrovaný na vozíku – odpadal problém ťahať káble k motoru prípadne káble pre impulzy k foťaku. Výsledkom je úhľadný vozík, z ktorého netrčia žiadne káble, všetko je integrované na ňom. Prvý prototyp mal šnúrový pohon (lebo šnúrky boli doma), ale mali nepríjemnú vôľu a motali sa. Klinový remeň by bol ideálny, ale opäť som nedokázal zohnať v našich obchodoch taký tenký a dlhý. Ešte tak do auta alebo na pílu áno. Záchrana bola zahraničie, kde presne taký zoženiete. Používa sa na CNC stroje. Je veľmi pevný a presný čo umožňuje riadiť vozík s presnosťou doslova na desatiny milimetra. Dá sa jednoducho natiahnuť aj uvoľniť pri rozoberaní timelapse obyčajnou prítlačnou skrutkou. Nie je nijako napevno spojený s vozíkom ani držiakom. Kontakt s motorom je cez kladkostroj. Výhoda je aj veľmi jednoduché skladanie a rozoberanie celého zariadenia.

Timelapse remen
Timelapse slider, motorizovany, remen

 

Tak asi toľko k timelapse slideru, nabudúce trochu popíšem samotný vozík.

Fáza s kódovým názvom „Vozík“ začala:

Viac v 4. článku…

 

 

 

Leave a Reply