TimeLapse slider – časozberné vídeo | Ako to celé začalo – 1. časť

with Jeden komentár

TimeLapse časozberné vídeo – ako je vyrobený slider a riadiaca elektronika – 1. časť

Moja história TimeLapse slidera – ako to začalo

 

Ako urobiť časozberné vídeo

 

Motto:  „Ide to vyrobiť dobre a spoľahlivo aj svojpomocne, ale tie slovenské obchody a predajcovia … to je niečo strašné!“

Poďakovanie: Ďakujem zahraničným e-shopom, že mi projekt Timelapse umožnili dotiahnuť do úspešného konca. A tiež mojej manželke za trpezlivosť a Š.I.D.L.O-vi z Popradu za cenné teoretické postrehy a rady.

 

Ako to celé dopadlo, sa pokúsim rozpísať ďalej na tomto blogu a postupne tiež detailnejšie na TimeLapse blogu zameranom čiste na túto tému.

 

Projekt „TimeLapse slider“ začína

ArduLapse-MAXI-Drive - TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo
TimeLapse slider motorizovaný, časozberné vídeo

Je rok 2015 a čistou náhodou som sa dostal k téme o Timelapse fotografiách a videách. Kamaráť po timelapse veľmi túžil a priznám sa aj mňa to zaujalo. Zhodou okolností v rovnakom čase som narazil aj na rôzne využitia genialného Arduina
Netrvalo dlho (asi par sekúnd) a spojil som si jedno s druhým. Že to predsa nemôže byť taký problém rozhýbať vozík s foťákom a občas mu poslať impulz na fotenie. Nadšenie prevýšilo lenivosť a začal som nad tým dumať.

 

Prvé úvahy a začiatky môjho časozberného monštra

Vidina pohyblivého vozíka bola silná. Kupovať komerčné timelapse slidery nemalo zmysel, hlavne po zistení, akú finančnú situáciu musíte mať, ak si timelapse vozík chcete kúpiť. Začiatky boli ľahké, mozgové závity neustále hľadali kombinácie ako to celé spraviť. Ako spraviť vozík a koľajnice, to si ľahko vyguglite a nazbierate inšpirácie z fotiek, ale kameň úrazu bolo hlavne Arduino, keďže som s nim mal nulové (0.0) skúsenosti. Elektronika ma však v detstve bavila, tak som veril, že to nemôže byť až také ťažké, keď je to teraz taký trend. Všetci kámoši kuli pitle s mini-počítačom Raspberry Pi, ale to sa mi nepáčilo. Nepáčilo sa mi isť s kanónom na vrabce a vŕtať sa v Linuxe sa mi už vôbec nechcelo. Takže vyhralo Arduino, aj keď som stále nemal ani páru kde začať.

Našťastie jedného letného dňa počas siesty na dovolenke pri 35 ‚C som brovsoval po nete a natrafil na dosku kompatibilnú s Arduinom – dilema kúpiť/nekúpiť bola vyriešená v okamihu… aj dilema kde začať – čiže kúpiť si súčiastky. K tomu ešte kompatibilný display, pár drôtov a krokový motor. Po pár týždňoch netrpezlivého čakania na poštára sa konečne všetky balíčky poschádzali a na moje prekvapenie aj po pripojení baterky zasvietili. Paráda – svieti, trúbi – to je dobrý začiatok.

 

A tak začala operácia s kódovym názvom „Arduino“…

Viac v 2. článku…

 

One Response

  1. dobry zaciatok

Leave a Reply