TimeLapse slider – časozberné vídea | Vozík – 4. časť

with Nekomentované

TimeLapse slider – popis vozíka (dolly) – 4. časť

TimeLapse – operácia s kódovym názvom „Vozík“

 

Ako urobiť časozberné vídeo

 

Motto:  „Ide to vyrobiť dobre a spoľahlivo aj svojpomocne, ale tie slovenské obchody a predajcovia … to je niečo strašné!“

Poďakovanie: Ďakujem zahraničným e-shopom, že mi projekt Timelapse umožnili dotiahnuť do úspešného konca. A tiež mojej manželke za trpezlivosť a Š.I.D.L.O-vi z Popradu za cenné teoretické postrehy a rady.

 

Ako to celé dopadlo, sa pokúsim rozpísať ďalej na tomto blogu a postupne tiež detailnejšie na TimeLapse blogu zameranom čiste na túto tému.

 

Vozík pre timelapse

TimeLapse-Slider-ArduLapse-Maxi-drive-v.3.2-
ArduLapse MAXI Drive – TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo

Vozík – po Arduine 2. najväčšia výzva v tomto projekte. Hlavne ak máte doma len rozkývanú vŕtačku, lacnú lineárnu pílku, šrubovák a to najdôležitejšie – ťažké kladivo (to sa zíde vždy ak stratíte nervy a rozhodnete sa projekt ukončiť). Preto prvý krok bol smerovaný do obchodu na akciu s náradím. Najdôležitejší mi prišiel stojan na vŕtačku, bez ktorého nespravíte presné a kolmé vrty a nová vŕtačka. Každá odchýlka sa neskôr vypomstí na nestabilite vozíka na koľajniciach. Tu som sa zabavil najviac, opäť je veľa nápadov ako chodiť po koľajnici. Treba myslieť aj na to, že vozík bude chodiť aj po naklonenej ploche, prípadne aj kolmo hore/dole alebo otočený dolu hlavou. Takže myslieť treba aj na aretáciu, aby z koľajníc „neodpadol“ od strachu. Vybral som postavenie na 3 alebo 4 nohách, každá noha s 2 ložiskami šikmo k tyči. Výhoda – sedí na rôzne hrúbky tyčí a ešte je samo-centrovacia na stred. No vyrobiť to bola makačka a nekonečné skúšanie a kombinovanie rôznych materiálov.

Boj s hmotnosťou

Ložiská majú dieru 8 mm – pekná diera – pokiaľ nezačnete do nej strkať …… 8-mičky šrúby, na 8-mičky šrúby 8-mičky podložky a 8-mičky matice. Urobíte to 8x (4 nohy po 2 ložiská), dáte na váhu a zistite, že ste takmer pri pol kile hmotnosti. Sakra! Šak som ešte ani nezačal a už neostáva váha na foťák! 8-mičkova sada teda šla do šuplíka a kúpil som 6-ky, ušetril som váhu, nie však peniaze, lebo na ďalší deň som našiel spôsob, ako do 8mm diery strčiť 5mm šrubu. Vyzerá to jednoducho, ale nebolo. Šup 6-tky do šuplíka… Znova do obchodu na 5-kovú sadu šrúb, podložiek a matíc (doplním ešte, že zo šrúb som vždy kupoval rôzne druhy – s guľatou hlavou, zápustné, šesťuholníkové, imbusové, okrasné. Matice detto – široké, úzke, samoaretovacie, ozdobné, krídlové. Chcel som si proste vybrať čo bude najkrajšie).  Super, 5-ky boli už OK, takmer polovičná váha oproti 8-čkám. Ale 2 dni nato dopadli 5-ky rovnako ako ich predchodcovia – do šuplíka. Nakoniec som našiel materiál, ktorý vymedzil 4-kovú šrubu tak, aby pasovala do 8mm diery. Opäť návšteva železiarstva, už štvrtá. Celý spotený ale šťastný som vyšiel von s balíčkom plným rôznych 4-riek. Predavačky boli radi, že som vypadol, ale ja som sa pekne pozdravil „dovidenia“ – pre istotu :). To bolo konečne konečné riešenie. Akurát dôsledok mojich neuvážených pokusov je, že teraz mám plllllllllllllny šuplík šrúb, matíc a podložiek.

 

Drevená doska alebo hliníkova platňa pre timelapse vozík?

Hlavne rovná doska. STOP.

 

Späť k téme – nohy vozíka

Začal som vozíkom na 3 nohách, zaručene sa nekýve, niečo ako statív. Akákoľvek dĺžka nôh, vždy pevne stojí na zemi a nekýve sa. Je to tak aj na koľajniciach, ale začali problémy s aretáciou, vozík sa vyklápal v zatáčkach aj na šikmej ploche. Nestabilitu vyriešili až 3 prídavné protiľahlé aretácie. Nebolo to dobre. Bolo ich priveľa a strácala sa podmienka jednoduchého skladania a rozoberania.

Tak som dorobil štvrtú nohu a k nim 2 aretácie a tak to ostalo doteraz. Je to stabilné aj dole hlavou. Musí to byť ale veľmi presné, lebo 4 nohy sa už kývu na koľajniciach ak je nepresnosť. Jedna by bola stále „v lufte“.

 

Motor a pohon pre timelapse

Timelapse slider, motorizovaný, časozberné fotky a vídeo,baner
motorizovany Timelapse slider aretacia

Použil som unipolárny krokový motor, už vnútorné sprevodovaný 1:64 takže mechanika neobsahuje ďalšiu prevodovku. Je silný, ale na úkor rýchlosti. Stačí mu napätie 9 V, ale dal som 12 V nech sa trochu zapotí a je ešte silnejší. Je dobre vedieť ako taký motor funguje, aby ste mu vedeli správne naprogramovať krokovanie. Jeden typ motora môže bežať vo viacerých režimoch. Treba dať taký čo sa volá HALFSTEP, aby bol motor výkonnejší.

Na motore je uchytené presné hliníkové ozubené koliesko na CNC stroje, ktoré presne pasuje na klinový remeň. Výsledkom tejto kombinácie je dokonalé krokovanie s presnosťou na desatinu milimetra.

Timelapse slider, motorizovaný, časozberné fotky a vídeo, 3D model
Timelapse motorizovaný slider, časozberné vídeo – motor a pohon

Trochu som mal obavy, čí taký malý motor utiahne vozík s celou výbavou a foťákom čo je cca. 2-3 kg. Kámoš Š.i.d.l.o mi dokázal fizykálne zrátať všetky sily na naklonenej rovine do posledného Newtona (ňutna), a vyšlo že utiahne. Aj utiahne: po rovine bez problémov aj 7 kg, kolmo hore cca. 3kg, len treba motor dať do správneho nastavenia – zapnúť brzdenie a spomaliť krokovanie.

 

Doplnková elektronika – čidla a ovládanie impulzov foťáka, IR ovládač, Selfie

Nie je jej veľa, je primitívna, ale dôležitá, bez nej to nebude ono. Hlavne okrajove spínače, aby vozík vedel, že prišiel na koniec koľajníc. Sú na oboch stranách – ľavý a pravý. Ich úlohou je buď zastaviť motor v ďalšom pohybe alebo dať signál na opačný chod. Záleží od režimu pohybu čo navolíte v prehľadnom setupe.

Ďalej je tam jednoduchý relé spínač, ktorý generuje impulzy do foťáka. Každý typ foťáka ma iný typ prepojovacieho kábla, ale je možné vyrobiť kábel pre Váš konkrétny foťák.

Podobne pracuje spínač na generovanie selfie impulzov pre mobily. Na požiadanie je možné vozík týmto spínačom a káblom vybaviť. Takto získate vozík, ktorý dokáže ovládať aj bežné mobilné telefóny so selfie funkciou.

Najužitočnejší je však IR (InfraRed) vysielač, ktorým bezdrôtovo blikáte impulzy do IR snímača vo foťaku. Cez mikročip si naprogramujete IR vysielač pre akýkoľvek typ foťáka. V tejto verzii je podpora pre Canon, Nikon, Olympus, Pentax, Minoltu a Sony. Musíte mať model fotoaparátu, ktorý IR prijímač má.

Nakoniec je ešte signalizačná elektronika, ktorá má za úlohu vizuálne signalizovať stavy timelapse. Sú to 2-farebná LED dióda a display s presným vyobrazením stavu TimeLapse, či už korektným alebo chybovým.

TimeLapse setup preview, motorizovaný timelapse slider časozberné vídeo
Setup – TimeLapse camera slider & dolly, časozberné vídeo

Skoro som zabudol to najdôležitejšie čo nesmie chýbať – baterky. Sú 3, nabíjacie typ Li-ion, 3.7V, s vysokou kapacitou 3400 mAh. Nabíjačka je súčasťou zariadenia. Samozrejmosťou je možnosť napájať vozík aj z externého zdroja, napr. z 12 V autobatérie alebo 9-12 V nabíjačky.

To je všetko túto, ako je to celé skompletizované nájdete v  5. časti  – operácia s kódovým názvom „Inventor“.

Viac v 5. článku

 

Leave a Reply