TimeLapse slider – časozberné vídeo | Skompletizovanie a záver – 5. časť

with Jeden komentár

TimeLapse slider – popis vozíka (dolly) – 5. časť

 

TimeLapse – operácia s kódovym názvom „Inventor“

 

Ako urobiť časozberné vídeo

 

Motto:  „Ide to vyrobiť dobre a spoľahlivo aj svojpomocne, ale tie slovenské obchody a predajcovia … to je niečo strašné!“

Poďakovanie: Ďakujem zahraničným e-shopom, že mi projekt Timelapse umožnili dotiahnuť do úspešného konca. A tiež mojej manželke za trpezlivosť a Š.I.D.L.O-vi z Popradu za cenné teoretické postrehy a rady.

ArduLapse-MAXI-Drive - TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo

Ako to celé dopadlo, sa pokúsim rozpísať ďalej na tomto blogu a postupne tiež detailnejšie na TimeLapse blogu zameranom čiste na túto tému.

3D model - TimeLapse slider 3D model, Motorized TimeLapse slider & dolly & rail, časozberné video a fotografia, DIY project based on Arduino
3D model – TimeLapse slider 3D model, časozberné video a fotografia

Skompletizovanie TimeLapse slidera v 3D simulátore

Prečo Inventor? Lebo si zaslúži byt spomenutý v tomto projekte. Ide o 3D konštrukčný modelovací softvér, pomocou ktorého si všetko pripravíte na obrazovke a až tak režete, vŕtate. Takže sa nemusíte riadiť známym 3x meraj – 1x rež. Čas investovaný do spoznávania tohto skvelého nástroja stal za to a vrátil sa v podobe presných súčiastok a dielov. Mnohé veci sa v hlave v 3D ťažko predstavujú a skúšať ich na prototypoch by bolo veľmi zdĺhavé. Tak si reálne odsimulujete rozmery, vzdialenosti, kolízie dielov, dotykové plochy, uhly, vôle, atď. Samozrejmosťou je aj „rozpohybovanie“ modelu v pohybovej simulácii.

 

 

Skladanie a rozoberanie slidera

 

ArduLapse-MAXI-Drive - TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo
Držiak koľajníc pre ArduLapse MAXI Drive – TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo

Jednoduché a rýchle zloženie slidera bola dôležitá počiatočná podmienka. Myslím, že bola splnená. Zložiť ho je záležitosť 6-tich skrutiek (4 na tyče, 2 na vozík) a navlečenia pohonného remeňa. Po skompletizovaní koľajníc sa vozík položí na ne a v prípade potreby ešte zaaretuje dvoma aretovacími ramenami. Tie je nutné doplniť, len ak plánujete fotiť v náklone alebo v šikmej polohe. Nedovolia, aby vozík odpadol od koľajníc a naopak dovoľujú ho otočiť aj dolu hlavou. Nakoniec sa navlečie pohonný remeň. Remeň je na koncoch istený len prítlakom tak, aby sa dal rýchlo napnúť alebo uvoľniť. Jeho dĺžka môže byť ľubovoľná a preto sa dá prispôsobiť rôznej dĺžke koľajníc. Ukážku skladania si môžete pozrieť na stránke s vídeami o timelapse slideri alebo vo fotogalérii slidera.

Vozík je možné používať aj bez remeňa, len ako ručné posúvaný slider. To sa hodí v prípade, ak chcete slider využiť len ako základňu pre hladké a plynule natáčanie videa.

Ak mate statívy, môžete nimi podoprieť koľajnice a dvihnúť ich do výšky alebo požadovaného uhla. Pripevniť je ich možné štandardnou 1/4 inch skrutkou.

ArduLapse - TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo
Stativ – Motorized TimeLapse slider & dolly & rail, časozberné video a fotografia

Nakoniec prišrubujete fotoaparát k statívovej hlave a nasmerujete do jeho IR snímača riadiacu Infra diódu. Ak nemáte foťák s IR spúšťou, prepojíte ho káblom.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

motorizovaný timelapse slider časozberné vídeo, časozberné video a fotografia
Selfie a mobil – TimeLapse slider, Motorized TimeLapse slider & dolly & rail, časozberné video a fotografia, DIY project based on Arduino

Ak si nechcete ničiť uzávierku drahej zrkadlovky, môžete zábery timelapse snímať aj mobilom. Na statív prišrubujete držiak mobilu a mobil prepojíte SELFIE káblom. Táto verzia podporuje nie len mobily, ktoré sa dajú ovládať SELFIE tyčou, ale aj staršie mobily, ktoré SELFIE tyče nepodporujú. Stačí si  nainštalovať vhodnú aplikáciu, ktorá to zabezpečí. Mám to odskúšané napr. na staršom HTC s apl. Open Camera.

 

Spustenie do prevádzky

Celé zariadenie je pripravené k práci ihneď po pripojení napájania. Elektronika si automaticky pamätá posledné nastavené parametre a po zapnutí sa automaticky načítajú. Takže si ich môžete pripraviť vopred a na mieste už len spustiť. Hneď v úvode môžete spustiť kalibráciu, ktorá zabezpečí automaticky presun vozíka na pravý resp. ľavý okraj koľajníc. Na konci sa sám zastaví. Samotné nastavovanie parametrov motorizovaného slidera je organizované v prehľadnom 2-úrovňovom menu. Jedna úroveň slúži pre základné parametre elektroniky a druhá úroveň pre nastavenie parametrov samotného krokovania. Celé si to môžete tiež pozrieť na stránke vídea o timelapse slideri.

Nastaviť sa dajú rôzne parametre hlavne dĺžka kroku, časovanie krokov, rýchlosť pohybu, smer pohybu, režim pohybu a oneskorenie štartu.

Ďalšími parametrami sú typ diaľkovej spúšte (IR, selfie, kábel), cik-cak režim, dĺžka impulzu, dĺžka min. časového kroku a brzdenie motora. Užitočné je napríklad načasovanie oneskoreného štartu, ktoré zabezpečí posun štartu snímania od 1 sek. až do 24 hodín. To vám umožní spustiť snímanie napr. v noci a vy môžete pokojne spať.

Prehľad všetkých vlastností a parametrov je podrobne rozpísaný na stránke parametre TimeLapse slidera.

 

Záver

Tento diel je posledný o TimeLapse slidery.  Ďakujem, ak ste mu venovali pozornosť a dočítali až sem.

— ISD —

TimeLapse-Slider-ArduLapse-Maxi-drive-v.3.2-
ArduLapse Slider – TimeLapse camera slider & dolly & rail, časozberné vídeo

 

 

One Response

  1. pekny slider, dakujem za inspiraciu

Leave a Reply